با توجه به تحقیقی که توسط دانشمندان بین‌المللی به تازگی در ژورنال Cell منتشر شد، آنتی بادی‌های موجود در خون لاماها قادر به جلوگیری و مقابله با COVID-۱۹ بود. به گفته جیسون مک للان از دانشگاه آستین: این یکی از اولین آنتی بادی‌های شناخته شده برای خنثی سازی SARS-CoV-۲ است.  

 

براساس تحقیقات انجام شده در ۴ سال پیش بر روی  یک لاما ۹ ماهه به نام Winter محققان دریافتند که آنتی بادی‌های موجود در بدن این جاندار قادر به خنثی کردن هر دو ویروس SARS-CoV-۱ و MERS-CoV در طی ۶ هفته است. خوشبختانه آنتی بادیهای Winter که اکنون ۴ سال دارد، قادر به خنثی سازی SARS-CoV-۲ که باعث ایجاد COVID-۱۹ می‌شود نیز بود.

به گزارش نیویورک تایمز، این موضوع بسیار تعجب آور است که از آنتی بادی لاماها در چنین تحقیقاتی استفاده می‌شود و این اتفاق نخستین بار است. از آنتی بادی‌های این جاندار در درمان بیماری هایی مانند HIV و آنفولانزا استفاده و منجر به درمان‌های موثری شده است.

 

به لطف اندازه کوچک آنتی بادی‌های لاما، آنها می‌توانند راحت‌تر با قسمت‌های مختلف ویروس ارتباط برقرار کنند. دانیل رپ می‌گوید: اتصال این آنتی بادی به Spike قادر به جلوگیری از اتصال و ورود به سلول‌های دیگر است که به طور مؤثری ویروس را خنثی می‌کند.

به گفته مک للان: در صورت استفاده از آنتی بادی به عنوان واکسن، باید ۱ یا ۲ ماه قبل از عفونت، آنتی بادی به بدن فرد تزریق شود تا بتواند بلافاصله مقاومت در بدن فرد ایجاد کند. همچنین میتوان برای درمان افراد مبتلا و کاهش شدت بیماری از آن استفاده کرد.

به گفته یکی از محققین هنوز کارهای زیادی نیاز به انجام شدن دارند تا استفاده کلینیکی از این آنتی بادی شروع شود. اما اگر این آنتی بادی موثر باشد، Winter مستحق یک مجسمه یادبود است.

futurism.com

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *